Yeminli Çevirmen Kendi Belgesini İmzalayabilir mi?

Yeminli Çevirmen Kendi Belgesini İmzalayabilir mi?

  • 25 Kasım 2013 tarihinde, tarafından yazılmıştır.

Bir kişinin resmi belgelerinin yeminli tercümanının da kendisinin olmasında hukuki açıdan bir kısıtlama var mıdır bir fikri olan var mı acaba?

Oğuzhan Açıcı: Noterlik Kanunu’nun ilgili maddesi;
Madde 76 – Noter, tanık, tercüman ve bilirkişiler aşağıdaki hallerde noterlik işlemine katılamazlar:
1. Kendisi bizzat ilgili ise veya bir ilgili onun vekili olarak hareket ediyorsa,
2. Aralarında evlilik birliği kalmamış olsa bile ilgililerden birinin karı veya kocası ise,
3. İlgililerden biri ile aralarında sıhri dahi olsa usul veya füru veya kan hısımlığında üçüncü, sıhri hısımlıkta ikinci derecede (Bu dereceler dahil) civar hısımlığı veyahut evlat edinme ilişkisi varsa,
4. İlgililerden biri noterin katip veya hizmetlisi ise,
5. İlgililerden biri aralarında iki, üç ve dördüncü numaralarda yazılı ilişki bulunan bir şahsın vekili olarak hareket ediyorsa,
6. Noterlik işlemi, kendi yararına veya aralarında iki, üç ve dördüncü numaralarda yazılı ilişkiler bulunan bir kimse yararına bir tasarrufu kapsıyorsa. Yani; yeminli tercüman kendine ait belgeleri tercüme ederse, bu belgeler noter tarafından tasdik edilemez.

Pin It on Pinterest

Share This