Bir şikayet daha var!!

Bir şikayet daha var!!

ÇeviriBlog olarak karşı tarafın da duruma açıklama getirmesi umudu ve tarafsız platformda tartışmak amacı ile yayınlıyoruz.

Tolga Demirciefe’nin Paylaşımıdır:

Meslektaşımız Sayın LALE TERZİBAŞI’nın YILDIZ TERCÜME (UĞUR YENEN)’den “ÖDEME ALAMADIĞINA” yönelik “ŞİKAYET MESAJIDIR”:
(Bu mesajı, Sayın Lale Hanım’ın onayıyla ve de gösterdiği şahitlere istinaden siz saygıdeğer meslektaşlarımın dikkatlerine sunuyorum. İhtilafın diğer tarafının da bu konudaki argümanlarını “NEZAKET” çerçevesinde dile getirmesini ve söz konusu ihtilafın “KARŞILIKLI UZLAŞMAYLA” dostane bir biçimde çözüme kavuşturulmasını ümit ediyorum…)
Selam ve hürmetlerimle…
—————————————————————————-
LALE TERZİBAŞI:
“Merhabalar Tolga Bey. Kimi çevirmen ve bürolar arasındaki bazı ihtilaflardaki tarafsız tavrınız ve mağdur tarafların sesini duyurmaya yönelik hakkaniyetli yaklaşımlarınızı takdir ediyorum. Bu çerçevede benim de yaşamış olduğum bir mağduriyet var. Karşı tarafça ENGELLENMİŞ OLDUĞUM için göremediğim ilanlar da dahil olmak üzere ilgili tüm gruplarda bu mesajı yayınlamanızı rica ediyorum. Bunun, gasp edilen bir HAKKIN GERİ ALINMASI ve YENİ MAĞDURİYETLERİN YAŞANMAMASI için de çok anlamlı olacağına inanıyorum:

Ben, ocak ayının ortalarında bir arkadaş vasıtasıyla “YILDIZ TERCÜME” yani “UĞUR YENEN-EREN-”in verdiği ilanı gördüm. İlan “İngilizce bilen diş hekimleri aranıyor” şeklindeydi. Ben de aradım, hemen dosyayı yolladı. “Dosya bir ORTODONTİ KİTABI, 242 SAYFA, kontrol edilmesi gerekiyor” dedi. Kitabı tercüme edenler iki kişiydi ve kendileri diş hekimi olmadıkları için haliyle tercümede bir takım sorunlar, boş bırakılan madde ve sayfalar mevcuttu.

Bu işlemi 20 günde ancak bitirdim, gecemi gündüzümü aldı ve bu benim ilk işimdi. Sonunda çeviriyi adı geçen şahsa yolladım. Bana, “bekle, üniversiteye göndereyim sonra sana ödeme yapacağım” dedi.. Yaklaşık iki hafta bekledim. Bu süre boyunca bana hep “daha cevap alamadım” diyordu..

Sonunda; “ÜNİVERSİTE ÇEVİRİYİ KABUL ETMEYİP BANA PARA VERMEDİ, HALİYLE BEN DE SANA PARA VERMEM” dedi. Bu duruma çok kızdım ve çok üzüldüm, sonuçta ortada bir emek var. Ben de facebook’taki arkadaşlardan yardım istedim.. Sağolsunlar, beraber işyerine gittik.. Anılan şahıs, bizi çok kötü karşılayarak son derece kaba ve sert davrandı.. “Tamam, ne kadar istiyorsun” dedi. Ben “Bin TL” diyince, kıyameti kopardı.. “NE YAPTIN Kİ!” diyordu. Sonunda “250 TL İNDİRDİ”.. “IBAN numaranı mail at, sana para göndereyim” dedi.. Numarayı yolladım ama bir iki hafta geçti, yine ödeme yok.. Tekrar arkadaş aradı. O’na; “hesap ettiriyorum kaç karakter yaptı diye, ona göre para göndereceğim”, dedi. Aradan iki ay geçti. Bu esnada “BENİ HEM TELEFONDAN VE HEM DE FACEBOOK’TAN ENGELLEDİ “. Yardımcı olan arkadaşın telefonlarına da bakmıyor..

Durum bu.. Ben son derece üzgünüm, çok emek verdim.. Bütün hevesimi kırdı, hayal kırıklığına uğradım. “BU MU EMEĞİN KARŞILIĞI, İNSANLARI KULLANIP PARA KAZANMAK MI? BOĞAZINDAN GEÇMEZ, YUKARDA ALLAH VAR, MUTLAKA BİR YERDEN ÇIKARIR VE HESAP SORAR!”.. (*)
—————————————————————————-
(*) Sayın LALE TERZİBAŞI’nın tarafıma göndermiş olduğu 01.05.2013 tarihli facebook mesajına yönelik 02.05.2013 tarihli NİHAİ ONAYINA İSTİNADEN ALINTILANMIŞTIR.

Bir cevap yazın