Hepimizin çocukluğundan beri unutamadığı çizgi filmler ve karakterler vardır. Eskiden herkes çizgi filmleri televizyondan izler ve asla saatini kaçırmazdı. Şimdi ise çocuklar her an internet ve televizyon aracılığıyla istedikleri her şeye ulaşabiliyorlar. Hatta onlar için özel kanallar dahi var! Bizler de bu duruma kayıtsız kalmayalım istedik. Bu yazımızda son yıllarda Türkiye dahil çoğu yerde popüler olan, Rusya yapımı bir çizgi film “Maşa ve Ayı”dan bahsedeceğiz.


Masha

Maşa ve Ayı (Маша и Медведь) ilk olarak 7 Ocak 2009 yılında gösterime girdi ve ilk andan itibaren çocuklar tarafından çok sevildi. Yapımcı Oleg Kuzuvkov ve Animakord Çizgi Film Stüdyosu tarafından yapılan bu animasyon şimdi büyük bir üne ulaşmış durumda. Tayland’dan İspanya’ya uzanan bir coğrafyada Maşa ve Ayı beğenilerek izleniyor. Format Türkiye’ye ise “Maşa ve Koca Ayı” ismiyle geldi.

Çizgi film aslında bir Rus masalına dayanılarak oluşturulmuş. Maşa sürekli geleneksel kıyafetler giyiyor. Ayı ise Rusya’nın ve eski Rusların kutsal hayvanı. Hikayeye göre Maşa ormana gidip kayboluyor. Ayının evini tesadüfen bulan Maşa, içeride bir süre bekliyor. Akşam ormandan dönen ayı Maşa’yı görünce ; “Bundan sonra benimle kalacaksın. Yemek yapacak beni doyuracaksın” deyip uyumaya gidiyor. Günler sonra bir kurnazlıkla evine tekrar ulaşan Maşa ayıyı alt etmeyi ve ondan kaçmayı başarıyor. Aslında masal çocuklara evden fazla uzaklaşmamak ve büyüklerinin sözünden çıkmamak şeklinde nasihatler veriyor.

Çizgi film ise masalın bir uyarlaması. Ormanda yaşayan bir sirk ayısı bir gün yaramaz bir kız çocuğuyla tanışıyor ve maceralar bu şekilde başlıyor. Her bölüm kendi içerisinde hem bir öğüt içerirken hem de çocukları eğlendiriyor.

Çizgi filmde konuşan tek karakter ise Maşa. Diğer karakterler sadece tepkilerini belli edecek sesler çıkarıyorlar. Ayı, Rus kültüründe olan yüceliğini burada da koruyor. Her şeyi bilen, bir mucit, sanatkar, bilim adamı ve bir aşık olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bu güzel yanlarının yanı sıra bazı eleştiriler de yok değil. Maşa ve Ayı çizgi filminin Rus kültürünü zedelediğine dair eleştiriler de mevcut. Duruma pedagojik taraftan bakanlar ise ikiye ayrılmış durumda.

Uzman Psikolog Olga Staşuk ; Maşa ve Ayı, Maşa’nın sadist Ayı’nın ise kurban olduğu klasik bir sado-mazoşizm örneği. Maşa karakteriyle kendini yukarıda görme ve kendini yetişkin olma durumuna sokmaya çalışıyor. Böylelikle çocuklar tüm taklit ettikleri duyguları dışarı vuruyor. Maşa çok doğal bir şekilde olmasına rağmen çocuk sabotajının bir göstergesi. Pozitif, doğal fakat tamamıyla zararlı bir çocuk. 

Maşa’yı seslendirenler: 

main

Alina Kukuşkina (Алина Кукушкина)

2002 doğumlu olan Alina, 7 yaşındayken seslendirmeye başladığı çizgi filmi altı sene boyunca seslendirdi. Sesi artık bir çocuk sesi olmadığı için 2015 yılında bırakmak zorunda kaldı. Şimdiyse 53. bölümden itibaren Varvara Sarantseva seslendiriyor. 

 

Türkiye’de ve diğer ülkelerdeki durum

Animasyon film ilk çıktığı andan itibaren her yerde izlenmeye ve rekorlar kırmaya başladı. Maşa + Kaşa adlı bölüm 1 milyondan fazla izlendi ve müzik kategorisinde olmadan Rus dilinde ilk 17’ye giren tek video oldu. Çizgi film Avrupa, Güney Amerika ve Asya ülkelerine satıldı. Çocukların beğenerek izlediği Maşa ve Ayı aslında büyük bir sektörü de temsil ediyor. Şu an için 3. sezonunda olan proje uzun yıllar daha devam edeceğe benziyor.


Kaynakça:

1. https://ru.wikipedia.org/wiki/Маша_и_Медведь

2. http://www.segodnya.ua/ukraine/opacnocti-multfilmov-masha-i-medved-vocpityvaet-v-rebenke-cadicta.html

3. https://www.youtube.com/watch?v=1V3ZY_TXKwU&list=ELGzqbbpgHtTo İlk bölüme bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. İyi seyirler :)