Ekim ayında İstanbul’da öne çıkan kültür ve sanat etkinliklerini sizler için derledik. Ay boyunca güncellenecek olan bu yazıda verilen her türlü bilgiden etkinlik sahipleri sorumludur. Kültür ve sanat dolu, güzel bir Ekim geçirmenizi dileriz.

Halil Altındere / Abrakadabra

Bu sene, Venedik Bienali’nde üç eseri sergilenen Halil Altındere’nin, Abrakadabra adlı sergisi, son dönemde ürettiği üç boyutlu işleri sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatçının hiper-realistik heykellerinin, bronz işlerinin ve enstalasyon çalışmalarının bulunduğu sergi, gündelik yaşamın gerçekliği ve hayal dünyası arasındaki sınırların geçişkenliğini sorguluyor.
Yapı Kredi Bomontiada ALT
12.09.2019 – 3.11.2019
Halil Altındere – Abrakadabra

Abbas Kiyarüstemi’nin Yakın Plan (Nema-ye Nazdik) adlı filminden bir sahne

Yakın Plan Film Gösterimi ve Söyleşi

Abbas Kiyarüstemi’nin Yakın Plan filmi izlendikten sonra Kiyarüstemi Sineması odağında bir söyleşi yapılacaktır.
Yakın Plan (Farsça: Nema-ye Nazdik, İngilizce: Close-Up), Abbas Kiyarüstemi’nin 1990 İran yapımı filmidir. Kendisini, varlıklı bir aileye ünlü yönetmen Mohsen Makhmalbaf olarak tanıtıp film çekmek için para alması yüzünden tutuklanan bir kişinin gerçeğe dayanan öyküsünü anlatır. Öyküde yer alan kişiler filmde kendilerini oynamıştır. Kiyarüstemi, tutuklama haberini gazetede okuduktan sonra, konuyla ilgili yarı-belgesel tarzda bir film çekmeye karar verdi ve yargı organlarıyla iletişime geçip mahkeme esnasında çekimler yapabilmek için izin aldı.
1990 İran depremi döneminde geçen film, pek çok ödül almış ve yönetmenin batıda tanınmasını sağlamıştır.
15.10.2019
Barış Manço Kültür Merkezi- Tiyatro Salonu
Gösterim ücretsizdir.
Yakın Plan Gösterimi ve Söyleşi Film

Çoşkun Aral / Bu Dünya Böyle Dünya
Belgesel Gösterimi ve Söyleşi

Belgesel, adını Ara Güler’in Coşkun Aral ile 1986 yılında açtıkları sergiden alıyor. Yönetmenliğini Çoşkun Aral’ın üstlendiği belgeselde Ara Güler, hem çektiği fotoğrafları hem de anılarını anlatıyor. Çocukluğundan başlayarak, ülke tarihinin kritik zamanlarıyla kesişen aile hayatından söz ediyor. Sanat, bilim ve kültür alanlarındaki en başarılı insanlarla kurduğu dostlukları onun ağzından dinliyoruz.
Etkinlik İFSAK’ın iş birliğiyle hazırlanmıştır.
15.10.2019 19:00
Akbank Sanat
Çoşkun Aral- Bu Dünya Böyle Dünya

Rus Filmleri Haftası

Rusya – Türkiye karşılıklı Kültür ve Turizm yılı çerçevesinde, Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı ve Rusya İstanbul Başkonsolosluğu desteği ile 16 – 22 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da Rus Filmleri Haftası düzenleniyor. Çağdaş Rus sinemasının festivallere damga vuran filmlerinin olacağı Rus Film Haftası’na, Beyoğlu’nda Grand Pera Cinemo, Kadıköy’de Kadıköy Sineması ev sahipliği yapacak.
Rus Filmleri Haftası

Avni Lifij Resim Sergisi
Hüseyin Avni Lifij, 1889- 1927 yılları arasında yaşamış bir ressamımızdır. Resim alanındaki başarılarından ötürü Avrupa’da eğitim görmesi için Osmanlı Devleti tarafından desteklenmiştir. Hem dönemin önemli sanatçıları hem de devletin ileri gelenlerinden gördüğü destekle yurt içinde ve yurt dışında başarılara imza atmıştır. Sabancı Holding’in katkılarıyla düzenlenen “Avni Lifij. Çağının Yenisi” sergisi, sanatçının ailesi tarafından korunan aile koleksiyonu ve arşivlerini, SSM Koleksiyonunu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim Heykel Müzesi Koleksiyonunu, Ankara Resim ve Heykel Müzesi ve Milli Kütüphane’deki eserleri ve sanatçı tarafından kaleme alınmış yazıları bir araya getirecek. Sanat eleştirisi, şehircilik, kültür politikaları ve sanat kuramı üzerine Osmanlıca ve Fransızca yazdığı yazılar ve felsefe çevirileri sergi kapsamında müze ortamına taşınacak. Belgesel gösterimleri, konferanslar, sergi turları ve çocuklara yönelik atölye çalışmaları da sergi dönemi boyunca ilgililere sunulacak. Ayrıca, Avni Lifij’in sanatını ve hayatını anlatan bir sergi kataloğu da hazırlanacak.
15.10.2019 – 12.01.2020
Sakıp Sabancı Müzesi
Avni Lifij. Çağının Yenisi

7. Boğaziçi Film Festivali

Festival boyunca yerli ve yabancı 83 film seyirciyle buluşacak. 7 gün sürecek festival, dünya çapında sinema profesyonelleri ve sektörün değerli isimlerini ağırlayacak. Boğaziçi Film Festivali kapsamında gerçekleşecek gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak.
18-25.10.2019
Boğaziçi Film Festivali

IDOB- Cumhuriyet Konseri

İstanbul Devlet Opera ve Balesi , 29 Ekim 2019 akşamı , Cumhuriyet Bayramı’nı önde gelen Türk bestecilerinden Muammer Sun’un ölümsüz eserlerinden olan “Kurtuluş” ve “Cumhuriyet” müzikleri ile kutlayacak. Konserin orkestra şefliğini Hasan Niyazi Tura, koro şefliğini ise Volkan Akkoç üstleniyor. Solistlerden soprano Özgecan Gençer de “Bozkırın Sesi” parçası ile programda yer alacak.
Konserde, İstanbul Devlet Opera – Balesi Orkestrası ve Korosu tarafından Muammer Sun’un ; Başlangıç (Cumhuriyet) , Yenilgi / Hüzün (Kurtuluş) , Ağır Bölüm – Özveri – Direniş (Kurtuluş) , Jenerik Müziği (Kurtuluş) , Sevda Çiçeği (Kurtuluş) , Denizcilerin Şarkısı (Karadeniz Marşı) (Kurtuluş) , Savaş Müziği (Kurtuluş) , Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa (Cumhuriyet) , Bozkırın Sesi (Cumhuriyet) , Yaşa Mustafa Kemal Paşa (İzmir’in Dağlarında) (Kurtuluş) besteleri seslendirilecek.
Konser, 30 Ekim’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesinde de izlenebilecek.
29.10.2019 20:30
Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
IDOB- Cumhuriyet Konseri

Soner Çakmak / Vahşi Alegori/Başlangıç

Ressam Soner Çakmak’ın 15’inci kişisel sergisi Vahşi Alegori/Başlangıç Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi (CKM) Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.
02-30.10.2019
Vahşi Alegori/Başlangıç

Fotoğrafçı Eve Arnold’un 1955’te ABD’li aktris ve model Marilyn Monroe’yu İrlandalı yazar James Joyce’un başyapıtı ‘Ulysses’i okurken çektiği fotoğraftan esinlenilen ‘James Joyce ve müstakbel okuru’ tablosu. Muzaffer Oruçoğlu

Muzaffer Oruçoğlu / Yazarlar ve Yapıtlar
Sergi

Avusturalya’da yaşayan ressam Muzaffer Oruçoğlu’nun, yazarlar ve yapıtlarından ilham alarak yaptığı tabloları ilk kez sergileniyor. Toplam altı ülkede 60’a yakın kişisel resim sergisi açan Oruçoğlu’nun 13’ü roman, yedisi şiir, ikisi masal olmak üzere 30 kitabı yayınlanmıştır.
Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi Sergi Salonu
05-25.10.2019
Muzaffer Oruçoğlu- Yazarlar ve Yapıtlar

Sol: Eminönü, 1954, İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Koleksiyonu
Sağ: Taşlıtarla, Gaziosmanpaşa, 1959, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Koleksiyonu

İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul
Fotoğraf Sergisi

Sergi, Ara Güler’in farklı dönemlerde basılmış çalışmalarıyla, İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu ve Ara Güler Müzesi arşivindeki çeşitli karanlık oda baskısı, obje ve efemerayı bir araya getiriyor. Sergi, kendini foto muhabiri ve foto muhabirlerini de “tarihi makinesiyle yazanlar” olarak tanımlayan Ara Güler’in çalışmaları aracılığıyla fotoğrafçının öznelliği ile fotoğraf arasındaki ilişkiyi düşündürmeyi hedefliyor. Sergi, 17 Kasım 2019’a kadar ziyaret edilebilir.
İstanbul Modern
İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul

Eren Eyüboğlu Burhan Doğançay

Kibele’nin Hafızası

İş Sanat’ın 20. yılı vesilesiyle, kuruluşundan bu yana Kibele Sanat Galerisi’ne konuk olan sanatçıların Türkiye İş Bankası koleksiyonuna dâhil olan eserlerinden oluşan bir seçki, yıl sonuna kadar Kibele Sanat Galerisi’nde görülebilecek.
Küratör Emre Zeytinoğlu
Kibele Sanat Galerisi
Kibele’nin Hafızası

Osmanlı’yı Elyazmaları Üzerinden Yeniden Okumak “Hafıza-i Beşer”

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, elyazmaları üzerinden Osmanlı toplumunda çok dillilik, gündelik hayat, tıp, evren ve zamanın bilgisi üzerine yazılmış metinleri ilgililere sunuyor.
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Galerisi, Beyoğlu Tepebaşı
Pazar günleri hariç haftanın her günü 10:00 – 19:00
17 Ekim 2019 – 25 Nisan 2020
Osmanlı’yı Elyazmaları Üzerinden Yeniden Okumak “Hafıza-i Beşer”

Tags: