Monday, February 24, 2020
ÇEVİRİ VE ÇEVİRMENLERİN DÜNYASINDAN KISA KISA


Tarabya Çeviri Ödülü

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Goethe Enstitüsü, Yunus Emre Enstitüsü, S. Fischer Vakfı ve…

Yazar: Senem KOBYA , Kategori: Çeviri , Tarih: 10 Ağustos 2015 Etiketler: ,

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Goethe Enstitüsü, Yunus Emre Enstitüsü, S. Fischer Vakfı ve Robert Bosch Vakfı işbirliğinde “Kültürlerarası Diyalog ve Anlayış için Ernst-Reuter Girişimi” çerçevesinde, düşünsel ve kültürel etkileşimin edebiyat eserlerinin diğer ülke diline çevrilerek yoğunlaştırılması ve Türkçeden Almancaya nitelikli çeviri yapan çevirmenlerin teşvik edilmesi amacıyla, 1 adet Büyük Ödül ve 1 adet Yeni Nesil Teşvik Ödülü’nü içeren bir çeviri yarışması düzenlenmesi ve yarışmanın bir ödül töreniyle sonuçlandırılmasına karar verilmiştir.

2015 Yılı Duyurusu
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Robert Bosch Vakfı 2015 yılında beraberce Türkçeden Almancaya yapılan nitelikli çevirileri bir Büyük Ödül ve bir de Yeni Nesil Teşvik Ödülü çerçevesinde destekleyeceklerdir. Bu kapsamda çevirileri ile edebiyat alanında başarılara imza atmış çevirmenler (Büyük Ödül 7.500 €) ve kariyerinin başında olabilen çevirmenler (Yeni Nesil Teşvik Ödülü 5.000 €) ödüllendirilecektir. Bu ödüller dışında, Robert Bosch Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliği ile bir de Türkçeden Almancaya çeviri yapan çevirmenler için 2016 yılında İstanbul’da gerçekleştirilecek bir aylık bir Çalışma Bursu verilecektir (Burs tutarı 2.500 €).

http://www.goethe.de/ins/tr/tr/ist/ver.cfm?fuseaction=events.detail&event_id=20573059

 

Dijital Tercüme Logo
Ana Sponsor
Dijital Tercüme
Netroma Teknoloji Logo
Barındırma Sponsoru
Netroma Teknoloji
Basit.Website Logo
Web Site Sponsoru
Basit.Website

Pin It on Pinterest

Share This