Bilim adamlarının yaptığı çalışmalara göre beynin yeni bir kelimeyi öğrenebilmesi için sadece 15 dakikaya ihtiyacı olduğu ortaya çıktı.

Cambridge Nörologları, yeni duyulan bir kelimeyi öğrenmeniz için tek yapmanız gerekenin kelimeyi bu süre içerisinde 160 kere dinlemek olduğunu söylüyor. Yani yeni kelimeler öğrenmek düşünüldüğü kadar zor değil. 15 dakikanın sonunda beyinde yeni kelimeyi hatırlamak için yeni bir hafıza ağı oluştuğu tespit edildi.

Dr. Yury Shtyrov ve ekibi, zihinsel aktiviteleri görüntülemek üzere 16 sağlıklı gönüllü buldu ve daha sonra bu gönüllülerin kafalarına ikişer tane olmak üzere elektrotlar yerleştirdi. İlk olarak deneklere bildikleri kelimeler dinletilerek beyin dalgaları kaydedildi. Sonra uydurulmuş bir kelime tekrar tekrar dinletildi. Başta kelimenin tanınmasında zorlanılsa da en az 14 dakika süren 160 tekrardan sonra, beyindeki yeni hafıza ağının diğerlerinden farkının kalmadığı görüldü. Yury Shtyrov sonuçlar doğrultusunda yeni öğrenilen diller üzerinde alıştırmalar yapmanın önemini vurguladı ve bu alıştırmalarda dinleme duyusunun oldukça yardımcı olabileceğini söyledi. Kelimelerin gönüllülere tekrar edilmediğini de ekledi. Onlara kelimeleri tekrar ettirmek büyük ihtimalle beynin konuşma ile ilgili kısmında yeni bir sinir ağı oluşmasına sebep olacaktı.

Medikal Araştırmalar Kurulu’nun Bilişsellik ve Beyin Bilimleri Bölümü, sadece turistlerin Fransızca öğrenmesini kolaylaştırmakla kalmayıp aynı zamanda felçli hastaların yeniden konuşma yetilerini kazanmasına yardım eden CIAT (Constraint-Induced Aphasia Therapy) adını verdikleri bir yaklaşımı geliştirdi. Hafıza ağlarının daha hızlı oluşmasını sağlayacak tedavi yöntemlerinin, felçli hastalar gibi beyin hasarına sahip hastaların rehabilitasyon süreçlerini hızlandıracağı düşünülüyor. Paul Noble adındaki bir dil öğretmeni de bu çalışmalara, tekrar etmenin yanı sıra beynin öğrenmek için dinlenmiş ve berrak bir halde olması gerektiği yorumunu katıyor.

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/news/science/science-news/8200956/Cant-learn-a-foreign-language-Not-true-say-scientists.html