Emojiler (ifadeler/ simgeler) şüphesiz hayatımızın bir parçası halini almış durumda. Kısa mesajlar ile duygularımızı karşı tarafa ifade edemediğimiz durumlar için adeta mucize yaratan birbirinden ilginç yüzlerce ifade bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda eşitlik adına atılan ilk adım ile emoji klavyesinde bulunan insan figürlerinin ten renkleri için beş ayrı ton ile güncelleme yapılmış ve oldukça takdir edilmişti. Şimdi Apple, engelli kişilerin de kendilerini bulabileceği 13 yeni emoji güncellemesi ile bizlerle!

Bu güncelleme ile ilgili olarak Apple, Unicode Konsorsiyum‘una bir yazı ile şu açıklamada bulundu:

“Emojiler şimdilik oldukça fazla çeşitlilik sunuyor, fakat engelli bireyleri temsil edemedikleri olası. Toplumsal uçurumları kapatmak için Apple bir sonraki modelleri için bazı yeni emojiler öneriyor.”

Apple öneri olarak sunduğu bu emojiler ile ilgili, Amerikan Körler Konseyi, Cerebral Palsy Vakfı, Ulusal Sağırlar Birliği ile birlikte çalıştığını ve her tür engelliliğin temsil edilememiş olabileceğini de açıklamalarına ekledi.

“Herkesi temsil etmemiş olabiliriz ama çok iyi bir başlangıç olacak,” açıklamasında bulundu şirketin sözcüsü. Biz de bu başlangıcın harika olduğunu düşünüyoruz.

Manuel ve otomatik olmak üzere iki tür tekerlekli sandalyede kadın ve erkek.

Beyaz baston emojisi:

Görme engelliler için iki rehber köpek:

 

 

 

 

 

 

Biyonik protez kol ve bacak:

 

İşitme cihazı:

 

 

 

 

 


Kaynak

Görseller

  • Google
  • Buzz Feed
Tags: