Ay Yüzlü Güzel Kızım

Türkiye’nin 90. Oscar Ödülleri için “yabancı dilde en iyi film” aday adayı, Can Ulkay’ın yönettiği “Ayla” filmi oldu.

Ayla“, Türkiye sinema sektörü temsilcilerinin oylarıyla dünyanın en prestijli sinema ödüllerinden biri olan Oscar’ da “yabancı dilde en iyi film” dalında Türkiye’yi temsil edecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sinema alanındaki meslek örgütlerinin temsilcilerinden oluşan 17 kişilik seçici kurul, başvuran 13 filmin arasından Can Ulkay imzalı tarihi savaş dram yapımını seçti.

Fragmanı izlerken sizi çeşitli duygulara sokacak ve bazılarınızın göz yaşlarını tutamayacağı Ayla ve ardından ağlayarak baba diye haykırdığı yiğit Astsubay Süleyman`in gözlerinizin önünden gitmeyecek rolüyle Türk Ordusu`na ve insanlığa bir kez daha hayran kalacaksınız. Bu film Kore Gazisi Süleyman Dilbirliği`nin gerçek hayat hikayesidir. Ayla ise bugün 67 yaşında olan Koreli Kim Hanım.

Film, 1950’lerde Kore Savaşı’na katılan Türk askerlerinden biri olan Astsubay Süleyman Dilbirliği ile savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bulduğu ve Ayla adını verdiği Koreli küçük bir kızın sevgi ve umutla beslenen gerçek hikayesini anlatıyor. Benim gibi dram seviyorsanız ve ağlama müptelasıysanız; o da olmadı üzerine bir de göçmen aileden geliyorsanız gelin birlikte ağlayalım!

Çok mu merak ettiniz gelin (?) öyleyse size gırtlağınızda yumru bırakacak ufak bir -Spoiler – 1950 yılında Kore Savaşı’nda yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini verir. Kısa sürede birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye’ye geri dönme kararı çıkar. Ayla’yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler. -Spoiler –

Filmimiz: Yönetmenliğini Can Ulkay’ın yaptığı, yapımcılığını Mustafa Uslu’nun üstlendiği, müziklerine Fahir Atakoğlu’nun imza attığı Ayla, başta İsmail Hacıoğlu ve Eric Roberts gibi isimlerin olduğu zengin oyuncu kadrosuyla Oscar yolunda sizler için ışıldayacak.

Bu ay sinemalarda gösterime girecek olan ‘Ayla’nın, Akademi tarafından ödül için yarışmaya layık bulunup bulunmadığını öğrenmek için ocak ayını beklemek gerekiyor. Oscar adayları 23 Ocak 2018 tarihinde açıklanacak.

https://www.youtube.com/watch?v=2aqTepoTWVI

Referanslar:

Tags: