Hazırlık ile birlikte dört yıl geçti gitti. Evire çevire bitirdiniz ve geldiniz en güzel, en kısa, en hızlı, en yavaş döneme…
Tezler tez zamanda yazıla!
Tez konusu belirlemek tezi yazmaktan daha zor oldu hepimiz için, siz de bu zor dönemdeyseniz bu ipuçları sizin için yararlı olacaktır.

Tez konusu seçmek oldukça önemlidir, yıllarca hazırlandığınız, kazandığınız ve emek emek bitireceğiniz okulunuza karşı olan son ve en değerli görevinizdir. Öyle ki bu görev sizi siz olarak ispatlayacak en büyük çalışmanız olacaktır. Dolayısı ile bu çalışma beraberinde araştırma, sorgulama, kanıt gösterme ve sizi siz yapan cümleler için yaratıcı olma yetisini de getirmektedir.

Tez sürecinde size yardımcı olacak ipuçlarını şu şekilde sıralayabilirim:

  • Seçeneklerinizi Azaltın

Tez konusu olması üzerine aklınızda birden fazla seçenek varsa öncelikle seçenekleri azaltmakla işe başlamanızı öneririm. Nasıl mı? Tüm seçeneklerinizi bir liste yapın. Bu listeyi en çok çalışmak istediğiniz konuyu en üste yazın, ikinci adımda konularınız ile ilgili araştırma- kaynak bulabilme olanaklarını da yanlarına not alın. Düzenli bir liste ve yanındaki minik notlar boyundan büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Konunuz hakkında karar verdikten sonra tez danışmanınız ile görüşmeyi sakın unutmayın, onayına ihtiyacınız var.

  • Tez Danışmanınız ile İletişim İçerisinde Olun

Tez danışmanı her şeyden önce sizden daha deneyimlidir ve deneyimleri ile size ışık olmaya hazırdır. Soru sormaktan, kapısını aşındırmaktan çekinmeyin, bu iletişimi sağlam tutabilmek teziniz için artı puan ve verimlilik demektir. Teziniz ilerledikçe tez danışmanınız, gerekli gördüğü zaman dilimlerinde gidişatınızı görmek adına çalışmanızı inceler ve size destek sağlar, yol gösterir. Gösterdiği, önerdiği yolda çalışmak sizin sorumluluğunuzdadır.

  • İlgi Alanınıza, Yetilerinize, Kendi Alanınıza Dair Konu Seçin

Kuşkusuz her insan, doğası gereği, ilgili olduğu konuda bilgi sahibidir. Sevdiğimiz, yetenekli olduğumuz ve bize dair olan alanlarda daha başarılı olacağımız gerçeği hepimiz tarafından kabul görmektedir. Konunuzu benimsemeniz, istekli olmanız ve kendinizi o konunun içerisinden biri olarak görmeniz sizin araştırma sürecindeki hevesinizi arttıracak, çalışma isteğinizi etkileyecek bu sayede ortaya verimli bir çalışma koymuş olacaksınız. Ek olarak tez savunmanız/ sunumunuz esnasında kendinize güveniniz büyük oranda yükselecektir.

  • Özel mi Genel mi?

Konunuzun genel olması olumsuz bir durumdur. Şöyle ki genel ifade edilebilecek konuların dağılması olağandır, araştırmanız yüzeysel olacağı için istenen verimi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak genel başlıktan ayrılıp özel bir konu/dal için çalışırsanız daha ayrıntılı bilgi vermekle birlikte çalışmanızın kaynak niteliği taşımasını da sağlayabilirsiniz. Örnek olarak, Spor Çevirmenliği yerine Bir Spor Alanı Olarak Eskrim Çevirileri başlığını seçmek daha doğru olur.

  • Kaynaklarınızın Erişilebilirliği Hakkında Bilgili Olun

Burada öncelikli önem taşıyan nokta orijinal olmaktır. Kaynaklardan alıntılar ile birlikte kendi cümleleriniz ve kendi düşüncelerinize daha çok yer vermelisiniz.
Kaynaklarınızın erişilebilir olmasına dikkat etmelisiniz, günümüzde çoğu kaynak ücretsiz olarak kullanılmaktadır ancak kimi değerli kaynaklar bilimsel araştırmalar için de kullanıldığından belirli bir maliyet söz konusu olmaktadır. Tezinize uygun kaynaklarınızı önceden belirleyin ve nasıl ulaşabileceğinizi öğrenin.
Araştırma yollarınız ve araştırma süreciniz tez çalışmanızın yavaşlamasına, verimsizleşmesine neden oluyorsa;

a) Yanlış kaynaklar ile çalışıyorsunuz,
b) Konunuz kapsamında yeterli kaynak bulamadınız,
c) Kaynakçanızı, araştırma yönteminiz doğru değil.

Bu üç olasılığa bağlı olarak, çalışmanız hakkında tez danışmanınız ile yeniden görüşün. Çalışma konunuzu değiştirmekten çekinmeyin, unutmayın verimsiz bir çalışma için aylarınızı harcamaktansa çalışmanızın gidişatına yeni bir yön verip zamanınızı değerli kılmak daha iyi olacaktır.

 

Unutmadan…

Tez konusu belirlerken başkalarına danışmaktan çekinmeyin, önerilerine değer verin. Kimden, nasıl fikirler geleceğini bilemezsiniz. Ummadığınız anda harika bir tez konusu sizi bulabilir.

Daha önce çalışılmış tez konularına mutlaka göz atın ancak aynı konuyu seçmeyin, orijinal olmak her zaman sizi bir adım öne taşır ve yaratıcılığınızı geliştirir.

Kendiniz olun, kendinizi sorgulayın, yanıtlayamadığınız soruların cevapları için fikir ve destek alın.

 

Örnek Tez Başlığı:
Tıp Alanının Alt Dalı Olan Kardiyoloji Çevirilerinin İncelenmesi


Bonus Bilgi:

Tez yazım kuralları üniversiteler tarafından belirlenebildiği gibi, tez kapakları da her fakülte için değişiklik göstermektedir.

Yazımız lisans bitirme tezine yönelik hazırlanmıştır.

Başarılar dileriz.

 

 

Tags: