Bu haftasonu kitap okusak, araştırsak, gülsek, eğlensek, mutlu olsak… Dünyanın güler yüzlü ve mutlu çevirmenlere ihtiyacı var, paylaşmak için, paylaşılanları paylaşmak için…

Tags:

1 Comment

 1. Konuya isabet edebilecegini dusundum: eglenceli bulabileceginiz bir egzersiz:

  İngilizce sözcük bilgisi (vocabulary) geliştirme amaçlı Google Play Store’da yeni bir uygulama yayımladık. Android işletim sistemli mobil aygıtınıza uygulamayı, Google Play Store’da “vocabulary fill in the blanks” şeklinde arama yaparak yükleyebilirsiniz. Uygulamanın ikonunda “Vocabulary Booster” yazmaktadır.

  Uygulama, İngilizce sözcük bilgisini ezberden kurtarmayı, akıl yoluyla geliştirmeyi amaçlamaktadır. 391 adet etimolojik kökten türemiş güncel İngilizce’deki sözcüklerin anlamlarını, öncelikle köklerin anlamını öğreterek öğrenciye tahmin ettirme yöntemini kullanmaktayız. Bu yöntemi kullanan şimdilik ilk ve tek mobil uygulamadır.

  Kullanıcı açılış sayfasında önce köklerin listesini görür. Bir kökü seçtiğinde, program o kökten türemiş güncel ingilizce bir sözcüğü seçer ve web’de aratır. O sözcüğün içinde geçtiği örnek tümceleri basından ve akademik yayınlardan bulur ve sözcüğü soru işaretleriyle maskeleyerek bu tümceleri kullanıcının önüne getirir, kullanıcıdan gizlenen sözcüğü bulmasını ister. Kullanıcı, gizlenen sözcüğü oluşturan köklerin anlamından ve tümcelerin bağlamından hareketle sözcüğü tahmin etmeye çalışır. Egzersiz kitaplarindaki uyduruk tumceler yerine web’den, haber kanallarından çekilmiş güncel ve yaşayan ingilizceden tümceler bu sistemle sonsuz sayıda üretilmektedir.

  İlgilenenlerin görüş ve önerilerini benimle paylaşmasından memnun olurum. Uygulama Google Play Store’da paralı olarak (3.80TL) yayımlandığından, Store’da alış veriş yapma alışkanlığı olmayan ve konuyla ilgilenmek isteyen arkadaşlara uygulamayı email ekinde de gönderebilirim. Şimdilik tek beklentimiz değerlendirme ve yorum almaktır.

  Saygılarımla

  Engin Kurtay

Comments are closed.