Uzun zamandır hayalini kurduğunuz şeyi başardınız. Huysuz patron, trafik derdi, ofisteki berbat kahve… Bunların hiçbiri hayatınızda artık yok. İşte evdesiniz ve çalışmaya hazırsınız.

Ama bir bakmışsınız akşam oluvermiş. Hiçbir şey yapamadan pijamalarınızla oturup kalmışsınız. Yataktan çıkabildiyseniz ne âlâ. Evden çalışma fikri kulağa hoş gelse de, çok rahat bir ortamda kendinizi gevşemiş hissedebilir ve çalışmak istemeyebilirsiniz. Bu rahatlığı verimliliğe dönüştürmek için aşağıdaki 10 maddeye göz atın:

1. Rutin işlerinizi belirleyin

Eğer ilk defa evden çalışma girişiminde bulunuyorsanız mutlaka bir adaptasyon sürecinden geçeceksiniz. Yataktan kalkacağınız ve çalışmaya başlayacağınız saat, çalışacağınız masa… Bu şekilde bazı şeyleri belirlerseniz evdeki iş hayatınıza bir düzen gelecektir ve böylece konsantrasyonunuz artacaktır. Ayrıca en verimli olduğunuz saat dilimini belirleyin ve ona göre iş başına geçmek için kalkın.

2. Yataktan kalkın, bir duş alın ve kendinize gelin

Üzgünüm ama yatakta çalışamazsınız. Yataklar uyku ve başka özel şeyler içindir. Bırakın özel olarak kalsın. Sabahlardan pek hazzetmiyorsanız bir duş size iyi gelecektir. Hemen işe koşturmaya gerek yok, güzel bir duş ve hoş bir kahvaltı üzerinizdeki memnuniyetsizliği atacaktır.

Rahat olduklarını biliyorum ama pijama dışında giysiler tercih etmelisiniz. Sanıyorum ki rahat olan başka giysileriniz de vardır. Neden diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Çünkü pijamalarınız size uykuyu, rahatlamayı ve gevşemeyi çağrıştırır, bu nedenle dikkatiniz dağılabilir. Bir ofiste çalışmaya gerek olmadığına ve evinizde çalışmaya karar verdiniz fakat bu, iş saatleri içerisinde her istediğinizi yapabileceğiniz anlamına gelmez. Yapabilirsiniz tabii; fakat yapmamalısınız.

3. Yemek mi, iş mi?

Bir eliniz çatalda bir eliniz klavyedeyken iş yapamazsınız. Karnınız açken konsantrasyon sorunu yaşayabilirsiniz. Dolu bir mide ile geri döndüğünüzde kendinizi daha odaklanmış ve dinç hissedeceksiniz. Çoğumuz çalışırken atıştırmalık yemeyi seviyoruz, fakat bunu da abartmamakta fayda var. Aynı anda birden fazla şey yapabilmek çevirmenler için güzel bir yetenek olsa da mecbur kalmadığınız takdirde bunu yapmayın. İşinize odaklanmak verimliliği arttıracaktır.

4. Yapılacaklar listesi ✓

“Ee, şimdi ne yapıyoruz?” dememek için yapılacaklar listesi şart. Kulağa pek eğlenceli gelmeyebilir fakat gün içinde ne yapacağınızı önceden belirlemeniz size hız kazandırır. Yatmadan önce on dakikanızı ayırarak yarınki işleriniz için bir liste oluşturun. Önemli olanlara öncelik verin. Bunu yanlarına birer işaret koyarak belirtebilirsiniz. Fakat üç taneden fazlasına işaret koymayın. Kapasitenizi bilin, buna göre zamanınızı değerlendirin ve çalışın.

5. İş ortamınızı düzenleyin

Güzel bir iş ortamı çok önemli. Kasvetli bir odada yaşanmayacağı gibi çalışması da oldukça zordur. Bolca ışık alan bir oda seçin. Eşyalarınızın yönünü dilediğinizce değiştirin. Ancak odaya sırtınızı dönmeyin, duvara bakarak çalışmayın.

Tamamen sessiz bir ortamda çalışmak da dikkatinizi dağıtabilir. Bu yüzden Spotify gibi dilediğiniz kadar müzik dinleyebileceğiniz programlar edinebilirsiniz. Bu tür programlarda odaklanmak için birçok şarkı listesi mevcut. Ya da kendiniz, sevdiğiniz ve odaklanmanıza yardımcı olacak şarkılardan oluşan bir liste oluşturabilirsiniz. Fakat eşlik etmek isteyeceğiniz şarkılardan kaçının, klasik müzik gibi enstrümental şarkılar bu iş için daha uygun olabilir. Örnek olarak, Vivaldi’nin odaklanmaya yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

6. Dikkatinizi dağıtan şeyleri yok edin

Telefon kullanmak işinizin bir parçası değilse, masanızdan uzak tutun. WhatsApp bildirimleri dikkat dağınıklığına sebebiyet verebilir. Sosyal medyada kim beğenmiş, kim yorum yapmış diye sürekli telefonunuza bakmayı bırakın. Bunları molanıza saklayın. Evinizde sizi kontrol eden biri olmadığı için Facebook’ta ana sayfayı yenileyip duruyor olabilirsiniz. Bunu aşmak için odaklanmanızı sağlayacak uygulamaları deneyebilirsiniz. Bu tarz uygulamalarla belirttiğiniz saatlerde Facebook gibi sosyal medya sitelerine giremeyeceksiniz.

Ayrıca dikkatinizin dağıldığını hissettiğiniz an bunun kaynağını bulun ve daha sonra tekrar yaşanmasını engellemeye çalışın.

 

7. Ara veren kazanır

Kaplumbağa ve tavşan hikayesindeki gibi, ara veren kazanır. Gün boyu ara vermeden çalışmak hem sağlığınız için iyi değil hem de verimlilik için.

Telefonunuzun zamanlayıcısını 50 dakikaya ayarlayabilirsiniz ve bu sürenin sonunda 10 dakika mola verebilirsiniz. Ayağa kalkın, esneme hareketleri yapın, su için… Üç-dört saat boyunca aralıksız çalışmak verimlilik demek değildir, bu kadar uzun süre boyunca odaklanamazsınız. Ara vermek dikkatinizi toplamaya yardımcı olacaktır.

 

8. E-posta krizi

Çalıştığınız esnada sürekli e-postanızı kontrol etmeyin. Halihazırda bir işle uğraşıyorsanız e-postanıza bakıp sırada işlerin biriktiğini görmek heves kırıcı olabilir. Bunun yerine saatte bir kontrol edebilirsiniz.

9. Benzer aktiviteleri gruplandırın

Skype görüşmelerinizi, konferans aramalarınızı ve yüz yüze görüşmelerinizi gruplandırın. Birkaç sabah ya öğleden sonranızı bunun gibi aktiviteler için ayırın, böylece zamanınızın geri kalanında işinize odaklanabilirsiniz.

10. Dışarı çıkın

Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Evden çalıştığınız için, dışarı adım atmak bile aklınıza gelmiyor olabilir. Sürekli masa başında çalışmak, eviniz ne kadar rahat olsa bile, sizi yorgun veya hasta düşürebilir. Dışarı çıkın, biraz temiz hava alın, güneşlenin, yürüyüş yapın, arkadaşlarınızla vakit geçirin…

 

http://www.lifehack.org/357238/10-things-you-need-successfully-work-from-home