Sunday, December 15, 2019
ÇEVİRİ VE ÇEVİRMENLERİN DÜNYASINDAN KISA KISA


Yanlış Çeviri ve 15 Bin Yumurta

Okuyucuların neşesi çevirmenlerin kabusu olan çeviri hatalarına bir yenisi daha eklendi. Haber bu defa Güney Kore’den geldi. Güney Kore’de düzenlenen…

Yazar: Melis Pelin MOLU , Kategori: Çeviri Çeviri Haberleri Çeviri Yaptırmadan Önce , Tarih: 10 Şubat 2018 Etiketler: ,

Okuyucuların neşesi çevirmenlerin kabusu olan çeviri hatalarına bir yenisi daha eklendi.

Haber bu defa Güney Kore’den geldi. Güney Kore’de düzenlenen Kış Olimpiyatları’na katılan Norveç takımının yönetimi, atletler için bir yerel süpermarketten yanlışlıkla 15 bin yumurta sipariş etti.

Çevirmen olarak Google Translate’i tercih eden Norveç Olimpiyat takımı yetkilileri, Korece verdikleri siparişte 1,500 yumurta yerine yanlışlıkla 15,000 yumurta aldıklarını açıkladı.

Norveç takımının aşçısı Stale Johansen, Norveç gazetesi Aftenposten‘e yaptığı açıklamasında 13,500 yumurtayı geri göndermeyi başardıklarını söyledi.

Nasıl Oldu Bu?

BBC Kore Servisi’nden gazeteci David Cann, Kore’nin farklı bir sayma sistemi olduğu ve imla hatasının da buna katkı sağlamış olabileceği konusuna değindi.

Korece’de 1,500 ile 15,000 arasındaki yazılış farkı ise aşağıdaki gibi:

 Tore Ovrebo (Norveç olimpiyat heyetinin başkanı), Pyeongchang kentinde gerçekleştirilen basın toplantısında “Siparişlerde fazladan bir sıfır vardı. Yani 1,500, 15,000 oldu. Büyütülecek bir durum yok” açıklamasında bulundu.


Kaynak

Dijital Tercüme Logo
Ana Sponsor
Dijital Tercüme
Netroma Teknoloji Logo
Barındırma Sponsoru
Netroma Teknoloji
Basit.Website Logo
Web Site Sponsoru
Basit.Website

Pin It on Pinterest

Share This