Sıradan bir günümüz e-posta, mesajlar, toplantılar, yardıma ihtiyacı olan iş arkadaşları gibi sürekli kesintiye yol açan durumlarla doludur. Peki, bütün bunlar gibi aynı anda birden fazla iş ile uğraşmak beynimizi nasıl etkiliyor?

Günümüz iş dünyası bizi aynı anda birçok iş yapmaya teşvik etmektedir. Çoğu araştırmacıya göre bu durum çalışmamızın verimini düşürmektedir.  Tek bir işe yoğunlaştığımızda daha sağlıklı sonuçlar elde etmekteyiz. Çünkü beynimiz tek bir işe odaklanabilecek şekilde donanıma sahiptir. Aslında beynimiz aynı anda birçok işi yapmak yerine, o işler arasında sürekli gidip gelmektedir. Bu durum beynimizi yormakta ve beynimizin bilişsel becerilerini düşürmektedir.

Bu konuda Texas Üniversitesi Beyin Sağlığı Merkezi‘nin kurucusu Dr. Sandra Bond Chapman, aynı anda birçok işi yapmaya çalışmanın; yüzeysel düşünmeye, yaratıcılık eksikliğine, hatalara ve gereksiz bilgiyi eleyememeye neden olduğunu vurgulamaktadır. Benzer bir görüş de California Üniversitesi‘nden Dr. Christine Carter ‘dan gelmektedir. Carter bu yöntemin insanda sürekli meşgul ve üretken olma hissi yarattığı için tercih edildiğini düşünmektedir. Ancak o bile aşırı çalışma nedeniyle hastaneye düşünceye kadar aynı anda birçok iş yapma çabasına son verememiş…

‘Singletasking’ (Tek İş Üzerinde Yoğunlaşma) kitabının yazarı Devora Zack da bu durumu  “Toplum olarak dağınık beyin sendromundan mustaribiz” ifadesiyle desteklemektedir.

Etkili ve daha verimli çalışmak için:

  • Odaklanmaya yardımcı bir ortamda çalışmak,
  • Toplantı karmaşasından kaçınmak (toplantıda yanınızda sadece kâğıt ve kalem ve ilgili veriler bulundurmak),
  • Zaman ve dikkat dağıtan işleri sınıflandırmak (e-postaları ve sesli mesajları kontrol edip cevaplamak için belli bir saat ayırmak),
  • Ulaşılabilir olduğunuz saatleri rahatsız edilmemek için diğer kişilere bildirmek yeterli olacaktır.

 


Kaynak

Tags: