Alman yerleşimciler ve Haçlılar Baltık kıyısında doğuya doğru ilerledikçe, ticari çıkarların ortaya çıkması ile Baltık ve Kuzey Denizi’nde yerleşmiş olan tüccarların korunmak amacıyla bir araya gelmeleriyle oluşan: hansa yani ”ticari birlik”. Bunların ilki 1161’de Gotland Adası’nda Wisby’de ”Kutsal Roma İmparatorluğu Birleşik Gotland Seyyahları” adıyla kuruldu. Yüzyıl içinde ”Denizin Özgür Kentleri” Atlantik’ten Finlandiya Körfezi`’ne kadar yayıldılar.

Bu kentler Ortaçağ’da Hansa Birliği ismi verilen ticari ittifakın birer parçası oldular ve halen oo dönemin refah ve gücünden iz taşıyorlar.

Lübeck

Lübeck, Almanya’nın kuzey kesiminde, Schleswig-Holstein Eyaleti’nde bir liman şehri.

Hansa Birliği’nin en zengin kenti Lübeck’ti. “Hansa Birliği’nin Kraliçesi” olarak bilinen kent, ittifakın merkezi konumundaydı. Eski kent merkezi 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine eklendi. Birliği, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi kıyılarında ve iç bölgelerde dizili yaklaşık 200 kent oluşturuyordu. Lübeck’teki Avrupa Hansa Müzesi bu ticari ittifakın yükselişine ve çöküşüne ışık tutuyor.

Hamburg

Hamburg, resmî adıyla Hür Hansa Şehri Hamburg, Almanya’nın ikinci büyük şehri olup kendi başına ayrı bir eyâleti oluşturur. Aynı zamanda Avrupa Birliği’ndeki en büyük 6. metropoldür.

Avrupa’nın kuzeyindeki ticaret 13’üncü ve 15’inci yüzyıllar arasında Hansa Birliği’nin elindeydi. Hamburg ittifaka 1321 yılında katıldı. Kent ve limanının tarihçesi ise daha öncesine dayanıyor. Bugünlerde ise Hamburg Limanı turistlerin gözdesi. Limanın kuruluşunun yıl dönümünü kutlamak üzere her yıl Mayıs ayında bir milyon turist burayı ziyaret ediyor.

Bremen

Bremen, Almanya Federal Cumhuriyeti’nde büyük, işlek bir liman ve sanayi şehridir. Kuzey Denizi’nden 77 km içeride Weser Irmağı kıyısındaki bu şehir, Bremen Eyaleti’nin başkentidir.

Varlıklı tüccarlar mallarını Bremen’den Kuzey Denizi ve sonrasında dünyaya ulaştırmak için Weser Nehri’ni kullanıyorlardı. Pazaryeri Meydanı ise Ortaçağ’da Bremen’de yaşayanların öz güvenlerini yansıtıyor. İşlemeli belediye binası ve Roland Heykeli 2004 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası listesinde.

Stralsund

Stralsund, Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti’nde bulunan bir Hansa şehridir. Strelasund’un güney kıyısında, Baltık Denizi’nin Rügen Adası’nı anakaradan ayıran bir boğazda yer alır.

Baltık Denizi kıyısındaki Stralsund 14’üncü yüzyılda ittifakın zirvesinde Hansa Birliği kentlerinin nasıl göründüğünü gösterir nitelikte. Kentin Ortaçağ’dan kalma merkezi büyük ölçüde aynı kalmış. Modern Okyanus Bilimi Müzesi “Ozeaneum” (beyaz bina) eski liman antrepolarının arasına inşa edilmiş. Burada Kuzey Denizi, Baltık Denizi ve Kutup Denizi’nin sualtı dünyalarına dalış yapmak mümkün.

Wismar

Wismar, Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern eyaletiEyal yer alan bir şehirdir. Lübeck’in yaklaşık 45 km doğusunda, Schwerin’e 30 km mesafede yer alır. Hamburg Büyükşehir Bölgesi’nin bir parçasıdır.

Wismar’ın karakteristik özelliği Almanya’nın sadece kuzeyinde görülen kırmızı briket mimarisi. Din ile ilgisi olmayan devasa depolar gibi, görkemli kiliseler de Briket Gotik mimari tarzı ile inşa edilmiş. Eski kent merkezi 2002 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine eklendi.

Rostock

Rostock, Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern eyaletEyale bulunan en büyük şehirdir.

Rostock, Hansa Birliği döneminde Baltık Denizi kıyısındaki en önemli ticari merkezlerden birisiydi ve “İskandinavya’ya Açılan Kapı” şeklinde anılıyordu. Bugünlerde ise kent Hansa Yelkeni isminde kapsamlı bir denizcilik festivaline ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler çeşitli boyut ve tasarımlarda 250’yi aşkın geleneksel yelkenli teknenin Rostock’un limanına girişini izleyip, teknelere binebiliyor.

Lüneburg

Lüneburg, Almanya’nın ortakuzeyinde, Aşağı Saksonya Eyaleti’ndeki Lüneburg ilinin merkezi kent. Hamburg şehrinin 50 km güneydoğusunda ve Lüneburg Fundalığı’nın kuzeydoğu ucunda yer alır. 

Hansa Birliği’nin bir diğer kenti ve Ilmenau Irmağı üzerindeki Lüneburg, Ortaçağ’da Almanya’nın en büyük tuz tedarikçisi konumundaydı. Kentte çıkarılan tuz, Ilmenau’nun birleştiği Elbe Nehri’ne taşındıktan 100 kilometre sonra Kuzey Denizi’ne ulaştırılıyordu. Lüneburg’daki Almanya Tuz Müzesi bu maddenin çıkarılışını ve kent üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor.

Korbach

Günümüzde Almanya’nın merkezine yakın bir konumda olan Korbach, herhangi bir şekilde deniz ya da nehir kıyısında bulunmuyor. Ancak kent, ticaret rotalarının kesişiminde bulunan coğrafi ve ekonomik konumu dolayısıyla 15’inci yüzyılda Hansa Birliği’ne katıldı. Bugün Almanya’da 25 kent “Hansa Birliği” etiketini taşıyor.


Kaynakça

www.dw.com

eksisozluk.com

Tags: