İşitme engelliler kendi aralarında işaret dilini kullanarak rahatlıkla iletişim kurabilmelerine rağmen gündelik hayatta zorluk çekmektedir.

Bu proje ile işitme engellilerin bilgiye daha rahat ve hızlı erişmesi hedeflenmektedir.

Engelsiz Çeviri, işitme engellilerin bilgiye daha hızlı ve rahat erişebilmeleri için; web sayfalarındaki metinleri anlık olarak işaret diline, yapay zekâ ile işaret dilini yazıya çevirebilen ve bu şekilde işaret dili bilmeyen kişiler arasında iletişimi sağlayan bir yazılım geliştiriyor.

İnternet sitelerine entegre olup işitme engellilerin okuduklarını anlamalarına yardımcı ve destek olan Engelsiz Çeviri, işitme engellilerin bilgiye daha kolay bir şekilde erişmesini sağlıyor.

Kendi aralarında işaret dili yardımıyla rahatlıkla iletişim kurabilmelerine rağmen gündelik hayatta zorluk çeken işitme engelliler için geliştirilen Engelsiz Çeviri projesi, işaret dili yazılımıyla web sayfalarındaki metinleri anlık işaret diline çevirmektedir. İşitme engelli bireylerin okuduklarını anlamalarına yardımcı olan Engelsiz Çeviri girişimi; web eklentisi, PDF eklentisi ve video eklentisi olmak üzere üç ürünle hizmet vermektedir.

İşaret dilinde kelimelerin ek kavramının bulunmaması ve kelime dağarcığının dar olması nedeniyle işitme engelli bireylerin yüzde 50’ye yakın kısmı okuduğunu anlamakta güçlük çekmektedir. Web sitelerine entegre edilen Engelsiz Çeviri, işitme engelli bireylerin üzerine tıkladıkları cümleyi işaret diline çevirerek engelli bireylerin okuduklarını anlamalarına yardımcı olmaktadır. Böylece işitme engelli bireyler Engelsiz Çeviri teknolojisiyle bilgiye daha hızlı ve aktif şekilde erişebilmektedirler.


Kaynakça:

İşitme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Proje: Engelsiz Çeviri-Anektdot

Engelsiz Çeviri: Anlik İşaret Dili Çeviri Sistemi-Youtube

Tags: