Saturday, December 14, 2019
ÇEVİRİ VE ÇEVİRMENLERİN DÜNYASINDAN KISA KISA


Avrupa Birliği Bakanlığı Genç Çevirmenler Yarışması 2015

Bu yıl beşincisi gerçekleşecek olan Avrupa Birliği Bakanlığı Genç Çevirmenler Yarışması, 21 Şubat 2015’te İstanbul Ortaköy Princess Otel’de düzenlenecektir. Yarışmaya…

Yazar: Senem KOBYA , Kategori: Çeviri Yarışması , Tarih: 12 Ocak 2015 Etiketler: ,

Bu yıl beşincisi gerçekleşecek olan Avrupa Birliği Bakanlığı Genç Çevirmenler Yarışması, 21 Şubat 2015’te İstanbul Ortaköy Princess Otel’de düzenlenecektir. Yarışmaya çeviri öğrencilerine ( Katılımcılar: Üniversitelerin mütercim-tercümanlık ve çeviribilim bölümleri ile yüksekokulların uygulamalı yabancı dil ve çevirmenlik bölümlerinde okuyan son sınıf öğrencileri) açıktır ve tüm öğrencilerin 20 Şubat 2015 Cuma akşamı bu otelde konaklama ücretleri ile yarışmaya İstanbul dışından katılacak öğrencilerin seyahat masrafları Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından karşılanacaktır.

Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğinin gerçekleşmesinin ardından Türkçemiz’in AB resmi dillerinden biri sayılacaktır. 3 Ekim 2005 tarihli Türkiye İçin Müzakere Çerçeve Belgesi’ne göre, ülkemiz katılım tamamlanmadan önce AB müktesebatının Türkçe çevirisini tamamlamakla ve AB kurumlarının ihtiyacı olacak çevirmenleri yetiştirmekle yükümlüdür. “Bu yarışmanın amacı çeviri öğrencilerinin, AB uyum sürecine ve uzmanlık gerektiren müktesebat çeviri çalışmalarına yönelik farkındalıklarını artırmak ve bu alanda ihtiyaç duyulacak çevirmenlerin yetiştirilmesine katkıda bulunmaktır.” Yarışmaya ödülleri: Tüm katılımcılara “Yarışmaya Katılım Sertifikası” verilecek, dereceye giren öğrenciler AB kurumlarını ziyaret etmek üzere Brüksel’e götürülecek, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde ilk üçe giren genç çevirmenler ise Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır tarafından kabul edilecektir.

Comments


Bir cevap yazın


Dijital Tercüme Logo
Ana Sponsor
Dijital Tercüme
Netroma Teknoloji Logo
Barındırma Sponsoru
Netroma Teknoloji
Basit.Website Logo
Web Site Sponsoru
Basit.Website

Pin It on Pinterest

Share This