TRT Avaz’ın haberine göre 2011 yılından bu yana faaliyet gösteren enstitüde yaklaşık 3 bin Gürcistanlı Türkçe öğrendi. Enstitü aynı zamanda üniversitelerin Türkoloji bölümüne destek veriyor ve iki ülke arasındaki
kültürel ve sosyal ilişkilerin gelişmesine katkı sağlıyor.

“Bu etkileşim iki ülke ilişkilerinin gelişmesini sağlıyor”
Ivane Javakhishvili Tiflis Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Marika Jıkıa, Gürcistan’da Türk dili ve kültürüne ait farklı lehçelerle yazılmış sayısız eserin bulunduğunu belirterek şunları kaydetti:
“Modern Türk dili üzerinde çalışma yürütüyorum. Öğrencilerin her yıl Türk dili ve kültürüne ilgisi artıyor. Her sene iki ayrı gruptan 20 öğrenci yetişiyor. Bu öğrencilerin dil sorunlarını çözmek için 3. sınıftan sonra Türkiye’ye göndermeye çalışıyoruz. Bu anlamda enstitünün yardımları göz ardı edilemez. Gürcistan’dan Türkiye’ye çok büyük ilgi var. Komşuluk ilişkilerimiz çok iyi, Türkiye’den de bu ilgiliyi bekliyoruz. Bu etkileşim iki ülke ilişkilerinin gelişmesini sağlıyor.”

“Artık gönül lisanım Türkçe”
Türkçeyi anlamak ve konuşmak için yoğun çaba gösterdiğini söyleyen Türk Kültür Merkezi öğrencilerinden Zeynep Süleymanov, kursların sadece Türkçeyi değil, Türk kültürünü de tanıttığını anlattı. “Kurslar sayesinde Türkçe konuştuğumda kendimi daha iyi ifade edebiliyorum. Bu yüzden de artık gönül lisanım Türkçe.” dedi.
Bir diğer öğrenci Selam Hazarsadikov da “Daha önce sadece Türk dizilerinden Türkçe öğrenmeye çalışıyordum. Şimdi ise burada açılan kurslara katılıyorum. Türkiye’de üniversite öğrenimi görmek istiyorum, bu nedenle de Türkçe öğreniyorum.” ifadesini kullandı.

Kaynak:
www.trtavaz.com.tr Gürcistanlılardan Türk dili ve kültürüne yoğun ilgi

Tags: