Günlük hayatımızda YouTube üzerinden yabancısı olduğumuz farklı dillerde birçok video izliyor ve alt yazı seçeneği sayesinde videoda geçen olayları rahatlıkla anlayabiliyoruz fakat videonun altındaki yorumları okumak istediğimizde genellikle dil engeliyle karşılaşıyoruz. Yorumlarda ne yazdığını merak ettiğimizde bazılarımız uygulamadan çıkarak bir makine çevirisi kullanırken bazılarımız içinse bunu yapmak zor gelebiliyor. Bu zorluk karşısında uygulamayı direkt kapatıyor bu yüzden de yorumlarda neler yazdığını anlayamıyoruz. Ancak artık bu durum bir problem olmaktan çıkıyor çünkü YouTube kullanıcılarına uygulamadan çıkmadan ve zaman kaybetmeden bir tuşla 100’den fazla dildeki yorumları kendi diline çevirip okuyabilme özelliği sunuyor.

Evet, YouTube videolarındaki farklı dillerde yazılmış yorumları artık anında anadilinizde okuyabileceksiniz. Yorumlar için 100’den fazla dilde çeviri özelliğini kullanıma sunan YouTube’da farklı bir dildeki yorumu anında kendi dilinizde okuma olanağına sahipsiniz. Hatta bu özelliğin hem kullanıcılar hem de içerik üreticileri için oldukça kullanışlı olabileceğini söyleyebiliriz çünkü her iki taraf için de yorumlarda karşı karşıya kalınan dil engeli ortadan kalkmış olacak. Anında yorum çevirisi özelliği genel kullanıcılara açılmadan önce Ağustos ayında yalnızca YouTube Premium üyelerine sunulmuştu. Test aşaması biten bu özelliğin YouTube’ un resmi Twitter hesabından 14 Eylül’de yaptığı açıklamaya göre genel kullanıcılara da açıldığı duyuruldu.

Bu özellik hem YouTube internet sitesinden hem de mobil uygulamasından kullanılabilecek. Yorum çevirisi özelliği YouTube yorumlar kısmında bilgisayarlarınızın veya telefonlarınızın sistem dilinden farklı olan dili algılayacak ve yorumun hemen altında “… diline çevir” yazısı belirecek.

Bu yazıya tıklayarak bilmediğiniz dildeki yorumu ayarladığınız sistem dilinde anında okuyabilme fırsatı bulacaksınız. Örneğin; sistem dilini Türkçe ayarladıysanız farklı dildeki yorumun altında yer alan yazıyı “Türkçe diline çevir” olarak göreceksiniz. Yorumu eski hâlinde görüntüleyebilmek içinse “Orijinal dilde göster” yazısına tıklamanız yeterli olacak. Eğer hâlâ bu özelliği görüntüleyemiyorsanız uygulamanızı güncellemeniz gerekiyor demektir.

Görsellerdeki örnek çevirilerden de göreceğiniz üzere, makine çevirisinin hızı ve dil çeşitliliği yadsınamayacak derecede önemli bir avantaj sağlıyor; ancak anlamsal bütünlük ve kaliteli bir okuma yapma konusu her zaman tartışmaya açık ve bu konuda katedilmesi gereken uzun bir yol var gibi gözüküyor.

Tags: