Yaklaşık üç ay önce üniversitelere öğretim elemanı kadro atama yetkisi Yükseköğretim Kurulu’ndan alınmıştı. Bu süreçte yeni bir düzenlemenin nasıl olacağı merak konusu oldu. Atama yetkisinin Cumhurbaşkanlığı’na devredileceği haberi yayılırken bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan 17 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2. maddesi ile 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 11. maddesine eklenen fıkra şu şekildedir:

“Öğretim elemanı kadrolarına, devlet yükseköğretim kurumları bünyesindeki birimler, ön lisans, lisans ve lisansüstü programların sayısı, niteliği ve öğrenci sayıları ile Yükseköğretim Kurumu’nun eğitim-öğretim dışında yürüttüğü hizmetler dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulu’nca çıkarılan norm kadro yönetmeliğine göre ilgili devlet yükseköğretim kurumunca atama yapılır.”

Bu bağlamda öğretim elemanı kadro atamaları YÖK tarafından belirlenecek olan norm kadro yönetmeliğine uygun olacak şekilde üniversiteler tarafından yapılacak olup daha önceki sistemde mevcut olan YÖK’ten izin alma şartı kaldırılacaktır.

Ayrıca geçici bir madde eklenerek norm kadro yönetmeliğinin 60 gün içerisinde yürürlüğe konulacağı belirtilmiştir. Öğretim elemanı kadro ilanları bekleyenler, norm kadro yönetmeliğinin nasıl şekilleneceğini heyecanla beklemekte. Konuya ilişkin gelişmeler oldukça sayfamızda duyurmaya devam edeceğiz.

 

TRT Haber-Öğretim elemanı kadrolarına üniversiteler atama yapacak

Akademik Personel-Öğretim Elemanı Kadroları

Memurlar – Öğretim elemanı ilanları yayınlanmaya başlayacak