2019 yılının sonlarına doğru yaklaşırken Oxford’un ardından Merriam-Webster Sözlüğü de yılın kelimesini seçti. Özellikle Amerikan İngilizcesi açısından önemli bir referans olarak kabul edilen sözlük, 2019 yılının kelimesini cinsiyet bildirmeyen tekil “they”, yani “onlar” olarak belirledi.

Sözlükten yapılan yazılı açıklamaya göre bu kelimenin tekil anlamda kullanılmasının yeni olmadığı, İngilizcenin cinsiyet belirtmeyen bir özneye sahip olmamasından dolayı yaklaşık 600 yıldan fazladır they’in bu amaçla kullanıldığı belirtildi. Ayrıca bu kelime üzerine yapılan aramaların bir önceki yıla göre %313 arttığı ifade edilen açıklamada they kelimesinin sözlüğe resmen eklendiğini bildirdi.

En çok kullanılan ikinci bir kelime seçilmemesine karşın Merriam Webster, “quid pro quo” ifadesi için yapılan aramaların geçen yıla oranla %644 oranında arttığını bildirdi. Latince bir ifade olan “quid pro quo”, verilen şey karşılığında alınan şey ya da alınan şey karşılığında verilen şey anlamına geliyor. Ayrıca Merriam-Webster, Donald Trump’a karşı açılan azil soruşturması olayından sonra bu ifade için yapılan aramaların arttığını belirtirken Impeach (Azil) kelimesinin de en çok aratılan kelimeler arasında üçüncü sıraya yerleştiğini aktardı. Sözlük 2018 yılında ise Justice (Adalet) kelimesini yılın kelimesi olarak belirlemişti.

Bu haber Emrullah Kara tarafından kaynakçada verilen açıklamadan çevrilmiş olup açıklamanın bazı kısımları çeviriye dahil edilmemiştir.

Kaynakça:


Merriam Webster Names ‘They’ as Its Word of the Year for 2019
Word of the Year 2019: They
Word of the Year 2018
Öne çıkan görsel

Tags: