İlk kez 2014 yılında TTC wetranslate ve Essex Üniversitesi Dil ve Dilbilim Bölümü iş birliğiyle gerçekleştirilen “Translation Challenge” etkinliği, üniversite son sınıf ve yüksek lisans öğrencilerinin katılım gösterdiği, gerçek müşterilerin gerçek zamanlı çeviri işlerinin yönetimini içeren bir yarışmadır. Burada temel amaç öğrencilerin çeviri yapmak dışında bir dil hizmeti sağlayıcısı, proje yöneticisi, çevirmen, düzeltmen ve DTP uzmanı arasındaki ilişkiyi en temel haliyle deneyimlemesi ve gözlemlemesine olanak sunmaktır.

Bu yıl Essex Üniversitesi ile beşincisi düzenlenen “Translation Challenge” yarışması, Türkiye’de ilk kez bu sene Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü Çeviri Topluluğu ve Temmuz 2017’de açılan TTC wetranslate İzmir Ofisi iş birliğiyle 22 Şubat ve 16 Mart arasında düzenleniyor. Son sınıf öğrencilerinin gruplar halinde katıldığı yarışmada kazanan ekibin çevirisi müşterinin internet sitesinde kullanılacak ve kazanan gruba ödülü 16 Mart’ta DEÜÇEV tarafından düzenlenecek etkinlikte takdim edilecektir.

DEÜÇEV aracılığıyla  Dokuz Eylül Üniversitesi’nde de hayat bulacak olan bu yarışma, “Sektör Aktörleri” adı altında düzenlenmiş olan etkinlikte ilk tanıtımını gerçekleştirdi. 22 Şubat Perşembe günü gerçekleştirilen bu etkinlikte TTC wetranslate Genel Müdürü Levent Yıldızgören ve Proje Yöneticisi Buğra Önen ilk oturumda kendi sektörlerinin işleyişini, ikinci oturumda ise “Translation Challenge” yarışması hakkındaki bilgileri içerisinde yarışmaya katılan son sınıf öğrencilerinin de olduğu katılımcılarla paylaştı. Katılımcıların merak ettiği noktaları sorduğu ve cevaplarını öğrenme fırsatı bulduğu etkinlikte ayrıca  Skype bağlantısı aracılığıyla katılımcılara müşteriyle görüşme fırsatı  da sunuldu. Düzenlenen  bu etkinliğin, Mütercim – Tercümanlık Bölümü birinci sınıf öğrencilerinin piyasa hakkında bir şeyler öğrenmesi açısından da faydalı olduğu düşünülüyor.


İçeriğimiz Konuk Yazar Projesi Kapsamında DEÜÇEV Çeviri Blog Sorumlusu Burcu Sakızcıoğlu tarafından yazılmıştır.

Konuk Yazar Hakkında

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Mütercim – Tercümanlık Bölümü 2. sınıf öğrencisidir. Dokuz Eylül Üniversitesi Çeviri Topluluğu-DEUÇEV’in denetim kurulunda görev almakta, etkinliklerde aktif olmaya çalışmakta ve Çeviri Blog çalışmalarına destek olmaktadır.

Tags: